
Baterie w smartfonach nie należą do najbardziej wydajnych ogniw. Smartfony są stale odchudzane i estetyzowane, a technologia produkcji ogniw się nie zmienia, przez co stosowane przez producentów akumulatory nie posiadają największej pojemności, a tym samym działanie baterii przez dwa dni bez ładowania to istny cud, ponieważ 24 godziny bywają problemem. Co zrobić, aby bateria w naszym smartfonie działała jak najdłużej? Poniżej podpowiadamy.
- Nie rozładowuj telefonu do zera
Pamiętasz zamierzchłą zasadę, że nowy telefon trzeba całkowicie rozładować i do pełna naładować chociaż raz, albo nawet trzy razy. Dziś jest to mit, który może Twojemu smartfonowi zaszkodzić. Współczesne baterie bardzo nie lubią rozładowania ich do zera i nie posiadają tzw. efektu pamięci. Warto podłączyć telefon do ładowania nawet, jeśli posiada ok. 40 % poziomu naładowania. Całkowite rozładowywanie baterii doprowadza do jej trwałego uszkodzenia. W momencie, kiedy telefon się Ci wyłączył z powodu rozładowania, nie próbuj go włączać, dopóki nie zostanie podłączony do ładowarki.
- Podłączaj telefon do ładowania na noc
Kolejny mit mówi o tym, aby rozłączać telefon z ładowarką, kiedy poziom naładowania wynosi 100%. Zostawianie telefonu podłączonego do ładowarki na noc nie stanowi dla urządzenia problemu. Dzisiejsze smartfony są odpowiednio zabezpieczone przed przeładowaniem, a sytuacja taka nie jest niekorzystna dla baterii.
- Często ładuj baterię
Baterie dziś nie posiadają efektu pamięci, a więc częste ich ładowanie nie działa na je szkodliwie, a wręcz wielu specjalistów uważa, że korzystnie. Specjaliści od elektroniki polecają ładowanie telefonów do 80-90%, oczywiście jeśli wiesz, że taki poziom naładowania Ci nie wystarczy to warto osiągnąć 100%.
- Nieoryginalne ładowarki są niebezpieczne
Zalecenia producentów o korzystaniu z ich akcesoriów nie mają na celu jedynie kupowania np. droższych ładowarek, a dobro Twojego urządzenia. Nieoryginalne ładowarki potrafią nie tylko zniszczyć baterię, ale również zniszczyć smartfon i doprowadzać do zapłonu.
- Oszczędzaj baterię
Zużycie baterii w dużej mierze wynika od tego jak używasz telefon. Zmniejsz więc jasność wyświetlacza, niepotrzebne dźwięki i funkcje, których aktualnie nie używasz (jak Bluetooth, NFC), zrezygnuj z odświeżania w tle mniej ważnych aplikacji oraz wyłącz usługi lokalizacyjne. Z pewnością od razu zauważysz różnicę w wydajności baterii.
- Wysokie/niskie temperatury
Ekstremalne temperatury mają duży wpływ na działanie Twojej baterii. Pamiętaj więc, aby będąc na wakacjach nie trzymać urządzenia na słońcu, a zimą nosić smartfon w wewnętrznej kieszeni kurtki.
- Odpowiednie przechowywanie
Nieużywane urządzenia lub same baterie muszą być w prawidłowy sposób przechowywane, oznacza to, że nie mogą po wyłączeniu być całkowicie rozładowane. Dlatego zadbaj o to, aby nieużywane przez Ciebie urządzenie/bateria było naładowane przynajmniej do 40% poziomu naładowania.